Jak vybrat podlahu?

Zvolení adekvátního typu podlahy pro každou místnost je jedním z nejdůležitějších úkolů, které vás čekají při budování nového domu i při jeho rekonstrukci. Ne nadarmo se říká začněme od podlahy, při výběru podlahy samotné však musíme začít ještě o něco níž. Více se dočtete v našem rádci Jakou vybrat podlahu.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Jakou vybrat podlahu dle podkladu

Nejdůležitější věc, která není vidět. To platí pro novostavbu, stejně jako pro rekonstrukci. Po šetrném, ale důkladném odstranění staré podlahy je potřeba podklad perfektně zbavit veškeré mastnoty. Zásadními body vaší kontroly jsou rovnost, pevnost, zbytková vlhkost, spáry, dilatace a trhliny. Zbytková vlhkost by mohla následně zapříčinit hnilobu nové podlahy do bytu.

Poté máte na výběr ze 3 typů vyrovnání podkladu. Ten totiž musí být nekompromisně rovný. Toho dosáhnete nejlépe betonovou směsí, která zakryje díry, ale schne až několik dní a mohou na ní vznikat praskliny. Samonivelační podlahová hmota se naproti tomu pouze rozetře a nechá zatuhnout. U dřevostaveb je pak oblíbeným způsobem suché vyrovnání pomocí zásypu a prken. Výhodou je kromě rychlosti a nízké hmotnosti také tepelná izolace.

Druhy podlahy podle materiálu

Jakou vinylovou podlahu

Vinylové podlahy jsou vhodné do bytů, domů i komerčních prostor. V bytech a domech se pak hodí do každé místnosti, kde je zapotřebí odolnost vůči poškození, jako kuchyň nebo předsíň. Zároveň dodávají pocit tepla, proto se neztratí ani v ložnici. Odolnost vůči vodě má své omezení, proto se příliš nedoporučují do koupelen, kde by po čase mohlo dojít ke zvlnění.

Vinyl disponuje hygienickým povrchem, tichým došlapem a jednoduchou údržbou. Mezi vinylovými podlahami naleznete i varianty vhodné pro podlahové vytápění. Seženete ji v rolích nebo nařezanou na dílce, pokládka pak probíhá buď lepením, nebo zaklesnutím do sebe pomocí zámku. Nejedná se o přírodní materiál.

Oblíbené druhy vinylových podlah

Jak vybrat plovoucí podlahu

Plovoucí podlahy jsou označením pro podlahovou krytinu, která není pevně spojena s podkladem ani okolními stěnami. Skládá se z lamel a spojuje se většinou pomocí zámků bez lepení.

Oblíbené druhy plovoucích podlah

Jak vybrat lino

Podlahy z linolea, zkráceně lino podlahy jsou vyráběny ze lněného oleje smíchaného s pryskyřicí, vápencem a měkkým korkem, nebo naopak tvrdší dřevitou moučkou. Tyto podlahy jsou hygienické a antialergické, odolné a dokáží izolovat hluk a teplo.

Pokud však toužíte po přesvědčivé imitaci dřeva, lino není dobrou volbou. Je také nutné ho pravidelně natírat, abyste předešli vyschnutí. Lino je také velmi náchylné na UV záření, a tudíž barevně nestálé.

Oblíbené druhy lina

PVC

Co se týče složení materiálu, je PVC téměř identické s vinylem. Jedná se o syntetický, 100% umělý materiál, který u nás proslul především v 80. letech a později jako tzv. "lino". Dnešní PVC podlahy však s tímto "linem" nelze srovnávat. Jedná se však prakticky o syntetické lino dodávané klasicky v rolích.

Nabízí skvělou odolnost proti oděru a zátěži, tlumí hluk a za výrazně nižší finanční prostředky dokáže úspěšně imitovat dřevo a jiné přírodní materiály. Rozlišujeme heterogenní PVC materiál, který tvoří několik vrstev a homogenní, tvořený jedinou vrstvou. Z barev jsou oblíbené šedé PVC podlahy.

Dřevo

Na rozdíl od ostatních materiálů jsou dřevěné podlahy velmi široký pojem. Ten zahrnuje podlahovky, palubky nebo např. parkety. Pokládá se lepením, šroubováním na podlahový rošt, nebo se pomocí drážek položí plovoucím způsobem.

U vícevrstvých podlah ze dřeva je potahová vrstva vyrobena zpravidla z březového dřeva a nášlapná vrstva ze dřeva ušlechtilého. Jediný kus řádně ošetřeného dřeva se pak využívá k výrobě masivní podlahy. Ta vyniká možností opakované renovace a broušení. O taková podlaze můžeme říct, že je věčná.

Povrch dřeva je možné ošetřit lakem, který chrání před poškozením a nanáší se v několika vrstvách. Lak dřevo uzavírá. Přirozený vzhled dřeva zajistí oleje a vosky, které se do dřeva vsakují. Chrání proti změnám teploty a vlhkosti. Naopak moření dřevu nijak neprospívá, pouze mění jeho barvu.

Oblíbené typy dřevěných podlah

Dýhovaná podlaha

Nabídne vám rozumný kompromis mezi dřevem a laminátem. Spodní část tvoří korková nebo dřevěná deska, pod kterou se nachází HDF dřevovláknitá deska. Horní část pak tvoří vybraná dřevina.

Laminát

Jde o plovoucí podlahu, která disponuje třívrstvou konstrukcí. Nášlapná vrstva laminátové podlahy je tvořená papírem s nanesenou barvou a speciální pryskyřicí. Nosnou vrstvu tvoří MDF deska. Povrch je před poškozením chráněn vrstvou průhledného povlaku.

Nabízí velkou škálu dekorů, snadnou instalaci i údržbu, je vhodná pro podlahové vytápění a také je antialergická. Nepřitahuje prach, ale může nabíjet statickou elektřinou. Působí chladně, proto není vhodná do dětských pokojů a ložnic. Je velmi citlivá na vlhkost.

Marmoleum

Pokud řekneme marmoleum podlahy, rozumíme přírodní linoleum, které se vyrábí z pryskyřice, vápence, dřevité moučky či korkové drtě a lněného oleje na podkladu z jutové textilie. Jde tedy čistě o přírodní materiál.

Je vhodné pro podlahové vytápění, nabízí dlouhou životnost a tlumí hluk. Je ideální pro alergiky a lze ho ekologicky zlikvidovat. Je však citlivé na UV záření, je náročnější ho udržovat a jeho pokládku je lepší nechat na odbornících.

Korek

Korek je materiál nenáročný na údržbu, který vám při správném zacházení vydrží i 20 let. Jedná se přitom o přírodní materiál. Je odolný vůči vlhku, plísním, bakteriím a hnilobě.

Seženete ho v podobě masivních dlaždic a to včetně povrchové úpravy, nebo bez ní. V druhém případě je nutné materiál nalakovat lakem na korek. Nevýhodou by mohl být také více omezený výběr dekorů.

Kamenný koberec

Jedná se o směs mramorových a říčních kamínků spojených pryskyřicí. Kamenné koberce se pokládají se na beton, betonové desky nebo do vysypaného štěrkového lože, je možné použít i hydroizolaci.

Nejčastěji ho najdete na chodnících, příjezdových cestách, kolem bazénů, na terasách a obecně v exteriéru. Vyniká dlouhou životností a ekologickou nezávadností. Podobné materiály hledejte v kategoriích venkovní kamenné koberce, venkovní podlahy a zahradní podlahy.

Inspiraci k zařízení vaší domácnosti najdete na našich stránkách Jak na vybavení obýváku a Jak zařídit kuchyň.

Typy podlah podle místnosti

Jakou podlahu do vchodu a předsíně

Zvolte odolnou podlahu, která zvládne neustálý pohyb lidí a nečistoty donesené z venku. Tedy marmoleum, kámen, vinyl nebo jiné podlahy do chodby. Nevhodný je korek a např. PVC v rolích.

Jakou podlahu do kuchyně

V kuchyni potřebujeme opět především odolnou podlahu. Nejen vůči mechanickému poškození v případě pádu těžkých a ostrých předmětů, ale také ochození podél kuchyňské linky. Vhodné je dřevo, dlažba, přírodní linoleum a korek. Lamino a koberec do kuchyně nepokládejte.

Jakou podlahu do obýváku

Nutnost odolnosti proti mechanickému poškození je v obývacím pokoji znásobena častějším pohybem nábytku po podlaze. Zvolte ideálně opět dřevo, vinyl, marmoleum nebo korek. Nevhodná je dlažba a ostatní studené podlahové krytiny.

Jakou podlahu do koupelny

Naprosto ideální volbou je dlažba, přičemž nezapomeňte na to, že je to kluzký povrch. Speciálně upravený korek rovněž snese vlhkost. Snažte se vyhnout dřevu a laminátu.

Jakou podlahu do ložnice

Volte především podlahu příjemnou na dotek jako je dřevo, korek nebo laminát. Pro maximální komfort lze tyto místnosti doplnit malými koberečky.

Druhy podlahových krytin podle třídy zátěže

Na obalu podlahové krytiny najdete dvojciferné číslo určující jakost podlahy dle platné evropské normy, ta určuje vhodnost pro položení v různých typech prostoru. Koupí krytiny s vyšší třídou zátěže, než potřebujete, nemůžete nic zkazit. Opačný postup však nikdy nevolte.

Bytové plochy, komerční prostory a průmyslové prostory mají své vlastní značení:

Bytové plochy

  • Třída zátěže 21 – pro obytné prostory s malým nebo občasným zatížením, např. ložnice a pokoje pro návštěvy

  • Třída zátěže 22 – pro běžně užívané prostory, např. obývací pokoj, chodba, a jídelna

  • Třída zátěže 23 – pro obytné prostory s intenzivním užíváním, např. chodba, schodiště a kuchyň

Komerční prostory

  • Třída zátěže 31 – vhodné pro prostory s malým a občasným používáním, např. hotelové pokoje, konferenční místnosti a archivy

  • Třída zátěže 32 – pro komerční prostory s trvalým zatížením, např. čekárny, kanceláře, obchody a ordinace

  • Třída zátěže 33 – pro prostory s intenzivním užíváním, např. školy, obchody, kanceláře a administrativní prostory

  • Třída zátěže 34 – pro velmi namáhané prostory a veřejné budovy, např. školy, haly, obchodní domy, nemocnice a veřejné schodiště

Průmyslové prostory

Jsou určeny pro haly lehkého průmyslu, obchodní domy a jiná extrémně frekventovaná místa. Rozdělují se do tříd 41, 42 a 43.

Další stavebniny

Podlahové lišty

Krycí mřížky

Obklady a dlažby

Venkovní dlažba

Pěnové puzzle na zem

Rady na závěr

Pokládka

Pokud investujete do kvalitní podlahy, vždy zvažte možnost přenechat její položení odborníkům. Neodborným položením můžete podlahu nejen poškodit, ale rovněž přijít o možnost reklamace. Poměrně jednoduché je to u samolepicí podlahy. Lepidlo je již naneseno na spodní straně, proto stačí pouze sundat fólii a můžete rovnou pokládat.

Další užitečné články

Zařízení kuchyně Vybavení obýváku